Usługi
03. Wypadki przy pracy, choroby zawodowe
Świadczenia uzupełniające
Podobnie jak w przypadku odszkodowań np. z tytułu wypadków komunikacyjnych, z tytułu chorób zawodowych i skutków wypadków przy pracy poszkodowanym przysługują roszczenie o zadośćuczynienie i odszkodowanie. Zazwyczaj świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie stanowią wartości odpowiedniej względem doznanej krzywdy (zadośćuczynienie) lub szkody majątkowej, głównie ze względu na utracony dochód i poniesione koszty leczenia (odszkodowanie). Wypłata stosownych świadczeń z ubezpieczenia społecznego nie jest przeszkodą do dochodzenia od pracodawcy różnicy pomiędzy wartościami należnego odszkodowania i zadośćuczynienia, a wypłaconymi przez ZUS świadczeniami.
Protokół powypadkowy, orzeczenie lekarskie, decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej lub braku podstaw do jej stwierdzenia
Wynik prowadzonych postępowań z zakresu prawa pracy lub orzekania o chorobie zawodowej ma kluczowe znaczenie, z punktu widzenia podstaw do formułowania dalszych roszczeń o zadośćuczynienie lub odszkodowanie. Warto wykorzystać możliwości w zakresie zakwestionowania błędnej oceny zespołu wypadkowego, lekarza orzecznika, Państwowej Inspekcji Sanitarnej czy Państwowej Inspekcji Pracy. Warto podkreślić, że nieskorzystanie z uprawnień procesowych np. do wniesienia odwołania, stosownego powództwa o ustalenie, w zakreślonym terminie, zazwyczaj bezpowrotnie pozbawia szans na skuteczne podważenie niekorzystnego rozstrzygnięcia.
Pozostałe sprawy dotyczące chorób zawodowych i wypadków przy pracy
Nie sposób wymienić i opisać wszystkich rodzajów spraw dotyczących chorób zawodowych lub wypadków przy pracy, w ramach których jestem w stanie skutecznie świadczyć usługi prawne. Dlatego jeżeli nie znaleźli Państwo odpowiadającej kategorii na mojej stronie, proszę o kontakt przez formularz znajdujący się na stronie głównej lub umówienie się na bezpłatną konsultację.
